Dylemat 4: Fakturowanie – Odpowiedź
Składając świadectwo płatności określamy zakres prac zrealizowanych przez firmę, a tym samym kwotę należności dla niej. Złożenie niezgodnego, prawdopodobnie niezgodnego lub uznawanego za niezgodne z prawdą oświadczenia celem uzyskania korzyści finansowych dla siebie, innej osoby lub organizacji może stanowić przestępstwo. Ogólnie rzecz ujmując, firma nie dochodzi płatności wyższych od ostatecznie jej należnych. Jednak żądając wcześniejszej płatności za prace, które nie zostały jeszcze zrealizowane firma korzysta na dodatkowych przepływach pieniężnych i ogranicza je po stronie klienta. Dlatego odnosi korzyść ze względu na niezgodne ze stanem faktycznym oświadczenie. Złożenie świadectw w obecnej formie może oznaczać popełnienie przestępstwa przez nas i przez firmę.
Dlatego należy zlecić rzeczoznawcy przeprowadzenie ponownych obliczeń w oparciu o prace faktycznie zrealizowane. Nie należy składać żadnych świadectw, jeśli nie uważa się ich za dokładne. Jeśli dokładna ocena jest utrudniona, bezpieczniej jest wystawić fakturę za zakres robót węższy, nie zaś szerszy od faktycznie zrealizowanego. Wątpliwości związane z pomiarami należy ujawnić właścicielowi projektu.
Należy również zastanowić się, co zrobić w sprawie wcześniejszych, zawyżonych świadectw. Rozważyć należy zwrócenie właścicielowi projektu zysku z tytułu odsetek od kwoty wcześniej nadpłaconej (choć wiąże się z tym ryzyko tego, że właściciel projekt zacznie podejrzewać ewentualne przestępstwo). Zasięgnąć porady prawnej, czy firma rzeczywiście popełniła przestępstwo zawyżając wartości i czy fakt ten należy ujawnić organom ścigania, czy też uzasadnione będzie nieujawniania całej sprawy.
W niektórych przypadkach faktury zaliczkowe mogą mieć uzasadnienie. Dla przykładu – można uzgodnić z klientem, że do 15 dnia każdego miesiąca złożony zostanie wniosek wskazujący na szacunkową wartość robót, które zostaną zrealizowane do końca miesiąca. W takim przypadku we wniosku należy wyraźnie określić, iż jest to wartość szacunkowa obejmująca wyłącznie wartość robót przewidywanych do zakończenia do końca miesiąca.