Dylemat 3: Negocjacje w sprawie roszczenia – Odpowiedź
Prawdopodobnie kierownik projektu i jego właściciel popełnili przestępstwo związane z tym, że z zamiarem odniesienia korzyści kierownik projektu niezgodnie ze stanem faktycznym stwierdził w imieniu właściciela projektu, że wady spowodowane zostały przez wykonawcę. Osobiście nie byliśmy w to zaangażowani i nie wiedzieliśmy o tej kwestii aż do chwili obecnej, istnieje więc niewielkie prawdopodobieństwo, że w tej chwili poniesiemy odpowiedzialność karną. Jednak pójście na spotkanie i potwierdzenie bezpodstawnego roszczenia oznaczać będzie współudział w roszczeniu. Zajmujemy kierownicze stanowisko w firmie. Wiemy lub podejrzewamy, że firma popełnia przestępstwo. Mamy obowiązek podjęcia działań zmierzających do przerwania przestępstwa. Każda kolejna odmowa zwrotu wpłaconej przez wykonawcę sumy gwarancyjnej stanowi kontynuację przestępstwa, dlatego niedopełnienie obowiązku przerwania go może zostać uznane za współudział w przestępstwie. Fakt, że możemy odnieść osobistą korzyść z przestępstwa (w postaci premii) prawdopodobnie nie wpłynie na kwalifikację czynu (odpowiedzialność możemy ponosić nadal, nawet jeśli nie odnieśliśmy korzyści osobistych). Z naszego punktu widzenia nasze położenie natomiast może pogorszyć kwestia premii, która zwiększa prawdopodobieństwo tego, że będziemy ścigani osobiście, a wyrok będzie wyższy. Rozpatrzyć należy trzy kwestie: (1) w jaki sposób zapobiec osobistej odpowiedzialności karnej; (2) w jaki sposób powstrzymać firmę przed kontynuowaniem przestępstwa; (3) co zrobić z faktem, iż firma już popełniła przestępstwo.
Należy podjąć następujące działania:
-
Nie robić niczego, co mogłoby powiązać nas osobiście z przestępstwem (np. informując wykonawcę o swoim przekonaniu, że właściciel projektu ma prawo nie płacić wykonawcy).
-
Mając pewność, że właściciel projektu bezpodstawnie wstrzymuje płatność, poinformować wykonawcę podczas spotkania, że kwota wypłacona zostanie niezwłocznie wraz z ewentualnymi odsetkami za zwłokę. Nie potwierdzać przyczyny.
-
Nie mając pewności co do faktów i musząc je zweryfikować poinformować wykonawcę podczas spotkania, że do sprawy włączeni zostaliśmy dopiero niedawno, niezwłocznie się nią zajmiemy i skontaktujemy się z nim za kilka dni. Następnie niezwłocznie zweryfikować fakty i jak najszybciej zapłacić wykonawcy, jeśli jasne jest, że pieniądze powinny były zostać zwrócone. Zapłacić również odsetki z tytułu nieterminowej płatności, aby właściciel projektu nie odniósł z niej żadnych korzyści.
-
Zasięgnąć porady prawnej, czy właściciel projektu rzeczywiście popełnił przestępstwo odmawiając zwrotu pieniędzy i czy fakt ten należy ujawnić organom ścigania, czy też (skoro pieniądze zostały w całości zwrócone wykonawcy) sprawy nie ujawniać.