Jakie czynniki zwiększają prawdopodobieństwo spotkania się z korupcją?
Choć korupcję spotkać można wszędzie, prawdopodobieństwo jej napotkania zwiększają następujące czynniki:
-
Korupcja w kraju: Praca w kraju, w którym korupcja jest na porządku dziennym.
-
Korupcja w firmie: Praca w organizacji, w której korupcja stanowi element kultury korporacyjnej.
-
Naciski korupcyjne: Praca w organizacji, w której wymogi są wysokie – np. wysokie cele dotyczące zysków lub przepływów gotówkowych, czy też wczesne terminy realizacji lub zawarte w umowach restrykcyjne klauzule roszczeniowe – co skłania kadrę kierowniczą i pracowników do łapówkarstwa i/lub oszustwa celem realizacji celów lub uznania roszczeń, a zarząd firmy przymyka oko na korupcję.
-
Zachęta do działań korupcyjnych: Praca w organizacji, w której wysokie premie i/lub szanse awansu są ściśle powiązane ze skuteczną realizacją umowy lub płynącymi z niej zyskami, w związku z czym kadra kierownicza i pracownicy skłonni są korzystać z łapówek/posunąć się do oszustwa, aby uzyskać premię i awans, a niepisana polityka firmy akceptuje tego rodzaju zachowania korupcyjne celem zwiększenia zysków firmy.
-
Brak odpowiednich środków kontroli w firmie: Praca w organizacji, w której środki zapobiegające korupcji są nieodpowiednie, możliwe jest więc przyjmowanie i wręczanie łapówek oraz popełnienie oszustwa bez ryzyka wykrycia, jak również posuwanie się do nieodpowiednich praktyk – na przykład oferowanie lub przyjmowanie hojnych podarunków – co następnie prowadzi do korupcji.
-
Brak odpowiedniego wynagrodzenia: Praca w organizacji, w której wynagrodzenie jest bardzo niskie, i w której istnieje możliwość jego podniesienia poprzez działania korupcyjne.
-
Brak wiedzy: Niewystarczająca świadomość działań o charakterze korupcyjnym, możliwość pociągnięcia do osobistej odpowiedzialności karnej i surowych kar sądowych.
Dlatego też podobnie, jak w przypadku analizy własnego środowiska roboczego, celem dokonania oceny środków bezpieczeństwa i ryzyka odniesienia obrażeń ciała, należy dokonać analizy własnego środowiska roboczego, celem dokonania oceny czynników mogących zwiększyć ryzyko odpowiedzialności karnej własnej i organizacji.