Dylemat 8: Podwykonawca – Odpowiedź
Występuje zagrożenie, że przedstawiciel właściciela projektu poleca podwykonawcę z nieuczciwych powodów. Może on na przykład posiadać nieujawnione udziały w firmie podwykonawcy, podwykonawca mógł również zaoferować mu łapówkę. Dlatego nawet, jeśli dostosowanie się do jego zaleceń samo w sobie nie musi stanowić przestępstwa, może ono jednak prowadzić do przestępstwa, w które i my, i firma możemy zostać zamieszani. Istnieje bowiem ryzyko uznania, że tak my, jak i firma byliśmy świadomi ryzyka korupcji, jednak nie zareagowaliśmy na nie, lub firma nie stosuje odpowiednich procedur związanych z rozwiązywaniem kwestii tego rodzaju ryzyka.
Z reguły:
- Należy zachować dużą ostrożność w stosunku do osób i organizacji polecanych przez przedstawicieli właściciela projektu, chyba że zalecenie takie stanowi oficjalny i otwarty etap postępowania przetargowego (np. wyznaczony podwykonawca).
- Podwykonawców należy wybierać w otwartym przetargu konkurencyjnym, jeśli nie istnieją dobre i uzasadnione przyczyny, by tego nie robić.
- W odniesieniu do wszystkich podwykonawców i dostawców poważnego lub wysokiego ryzyka należy w uzasadnionym zakresie ustalić, czy zachowają się oni etycznie w relacjach biznesowych z naszą firmą. W szczególności:
- Należy ustalić:
- czy podwykonawca/dostawca realizuje program antykorupcyjny lub wyrazi zgodę na przestrzeganie polityki antykorupcyjnej naszej firmy;
- czy podwykonawca/dostawca, jego zarząd lub udziałowcy objęci byli śledztwem, zostali skazani lub wykluczeni za jakiegokolwiek projektu ze względu na korupcję.
- Należy dokładnie sprawdzić podwykonawcę/dostawcę celem ustalenia, czy jest on podejrzewany o działania korupcyjne (np. przeszukując zasoby internetowe, zdobywając referencje lub zwracając się do innych firm lub organów branżowych).
- Zorganizować spotkanie z kierownictwem podwykonawcy/dostawcy celem omówienia jego zobowiązań i polityki antykorupcyjnej.
- W świetle powyższego dochodzenia i spotkania, czy kierownictwo firmy ufa, iż podwykonawca / dostawca nie zaangażuje się w działania korupcyjne?
- Uzgadniając z podwykonawcą lub dostawcę zakres robót i ich cenę należy podjąć odpowiednie kroki celem sprawdzenia, czy roboty te są uzasadnione, a ich cena odpowiada cenie rynkowej (tj. nie zawiera ukrytej łapówki).
- Celem oceny nie jest eliminacja wszelkiego zagrożenia korupcją. Jej celem jest określenie, po uzyskaniu odpowiednich informacji i odpowiednim rozpatrzeniu zagadnienia, czy zagrożenie korupcją jest na tyle niskie, aby nawiązać lub kontynuować relacje z podwykonawcą/dostawcą. Koszt oceny ryzyka i badania due diligence powinien być proporcjonalny do zakresu działania, transakcji lub projektu, aby był on opłacalny.
Podobne procedury należy stosować w stosunku do partnerów w spółkach joint-venture.