Korupcja dobrowolna czy wymuszona?

 

W niektórych przypadkach praktyki korupcyjne mogą stanowić działanie dobrowolne podjęte przez daną stronę z zamiarem uzyskania konkurencyjnej przewagi lub dodatkowego, nieuzasadnionego wynagrodzenia.

 

W pozostałych jednak przypadkach praktyki korupcyjne podejmowane są celem „wyrównania szans”. Dla przykładu – kontrahent może czuć się zobowiązany do zaoferowania łapówki w postępowaniu przetargowym, jeśli wierzy, że łapówki oferować będzie również konkurencja. Kontrahent może uznać za niezbędne sztuczne zawyżenie roszczenia, jeśli uzna, że właściciel projektu automatycznie i bez uzasadnienia obniży jego roszczenie lub wysunie wobec niego fikcyjne roszczenie wzajemne.

 

W określonych okolicznościach może nastąpić wymuszenia łapówki od płatnika. Przykład – kontrahent może uzyskać informację, iż jeśli nie zapłaci łapówki, nie otrzyma płatności, świadectwa lub zezwolenia, które mu przysługuje.

 

Pewne przestępstwa popełniane są w błędnej wierze, że praktyki takie, jak zawyżanie roszczeń lub bezprawne wstrzymywanie płatności to standardowe działania biznesowe niestanowiące czynu zabronionego zagrożonego karą.

 

Niezależnie jednak od tego, czy udział jest dobrowolny, czy też wymuszony, istnieje prawdopodobieństwo popełnienia czynu zabronionego, a w przypadku braku obawy przed śmiercią lub obrażeniami ciała znalezienie argumentów na własną obronę będzie bardzo trudne.