Gratyfikacje pieniężne

 

Definicja gratyfikacji pieniężnych: Gratyfikacja pieniężna to płatność dokonana celem przekonania urzędników do należytego wykonywania obowiązków, nieprowadząca do uprzywilejowanego traktowania, poddawanie działaniu), przy czym płatność ta wykracza poza płatności wymagane i uzasadnione. (Dla przykładu – nieoficjalne płatności dokonywane celem uzyskania zezwoleń importowych lub pozwoleń na pracę, podłączenia linii telefonicznych lub zezwolenia na przejazd przez blokadę na drodze.) Gratyfikacja pieniężna różni się od łapówki tym, że dokonywana jest celem zapewnienia, iż urzędnik pełnić będzie swoje obowiązki w sposób należyty, zaś łapówka wręczana jest celem zapewnienia, iż urzędnik pełnić będzie swoje obowiązki w sposób nieprawidłowy.

 

Gratyfikacja pieniężna może przyjąć formę drobnej lub wysokiej kwoty.

 

W większości krajów płatność i przyjęcie gratyfikacji pieniężnej traktowane są jako czyny zabronione zagrożone karą. W niektórych krajach są one uznawane za rodzaj łapówki. W innych krajach są one traktowane jako odrębne przestępstwo. Czasami drobne gratyfikacje pieniężne nie są traktowane jako przestępstwo lub nie są ścigane. Wymiar kary uzależniony jest od wysokości gratyfikacji pieniężnej. Jeśli jest ona niewielka, kara może być niewielka lub żadna. Poważna gratyfikacja pieniężna może zostać uznana za łapówkę lub potraktowana równie poważnie.

Przykład (1): W imieniu własnej firmy występujemy o pozwolenie na import. Urzędnik państwowy sugeruje, iż jeśli zapłacimy mu określoną kwotę, kwestia pozwolenia nie zostanie opóźniona. Dokonujemy płatności, ponieważ opóźnienie może spowodować, iż firma zobowiązana będzie do zapłacenia odszkodowania właścicielowi projektu. W takim przypadku firma i urzędnik mogą ponosić odpowiedzialność za przestępstwo.

 

Przykład (2): Na polecenie dyrektora firmy aranżujemy płatność gratyfikacji pieniężnej w wysokości 1 miliona USD na rzecz przedstawiciela właściciela projektu, aby wyraził on zgodę na dokonanie ostatecznej płatności w wysokości 5 milionów USD należnych firmie. W takim przypadku dyrektor, firma i właściciel projektu mogą ponosić odpowiedzialność za przestępstwo.

 

W każdym z powyższych przykładów celem gratyfikacji pieniężnej było zagwarantowanie, iż dana osoba należycie wypełni swoje obowiązki służbowe, do czego i tak była zobowiązana.