CZĘŚĆ 4

WYTYCZNE MAJĄCE NA CELU ZMINIMALIZOWANIE ZAGROŻENIA ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ KARNĄ ZA KORUPCJĘ

 

Podstawowa zasada: Podstawowa zasada mająca na celu zminimalizowanie ryzyka odpowiedzialności karnej za przestępstwa korupcji jest następująca: Należy zawsze postępować uczciwie.

  

Dodatkowe zasady: Poniższe wskazówki ułatwią zrozumienie implikacji zasady podstawowej:

  1.  Nie należy składać ustnych ani pisemnych deklaracji, o których sądzimy, że mogą być niezgodne z prawdą lub wprowadzać w błąd. Dla przykładu – należy przedkładać lub zatwierdzać roszczenia i dokumenty na ich poparcie, które uważamy za zgodne z prawdą, nie przedkładać ani nie zatwierdzać dokumentów, faktur, roszczeń, wniosków o przesunięcie terminu lub dokonanie płatności, które są niezgodne z prawdą, wprowadzają w błąd lub zostały zawyżone.

  2. Nie należy nieuczciwie ukrywać informacji. Przykładowo – świadomość faktu, iż nasza firma była częściowo odpowiedzialna za opóźnienie projektu należy ujawnić we wszelkich związanych z tym roszczeniach zgłaszanych przez naszą firmę.

  3. Nie należy nieuczciwie przekazywać, ukrywać ani zatwierdzać prac, materiałów, urządzeń lub usług o jakości i w ilościach przewidzianych umową. Dla przykładu – na stanowisku dyrektora kontrahenta realizującego wadliwe prace należy zapewnić, iż fakt ten zostanie ujawniony klientowi.

  4. Nie należy nieuczciwie odmawiać ani odstępować od dopełnienia swoich obowiązków. Nie należy na przykład nieuczciwie odmawiać zatwierdzenia ani opóźniać zatwierdzenia prac, materiałów, urządzeń, usług, faktur, roszczeń, wniosków o zmianę lub przesunięcie terminu czy też o dokonanie płatności. Podobnie nie należy nieuczciwie odmawiać ani opóźniać płatności należności.

  5. Nie należy angażować się w żadne działania uznawane za nieuczciwe lub prawdopodobnie nieuczciwe. Dla przykładu – do spółki joint-venture można przystąpić uważając, że wszystkie strony zamierzają postępować uczciwie.

  6. Nie należy wykonywać poleceń wymagających lub mogących wymagać nieuczciwego postępowania. Przykładowo – należy odmawiać wykonania polecenia dotyczącego nieuczciwego zawyżenia roszczenia lub osiągnięcia zysków, które osiągnąć można wyłącznie w sposób nieuczciwy.

  7. Nie należy zlecać nieuczciwego postępowania innym osobom. Nie należy na przykład wydawać poleceń dotyczących zdobycia kontraktu wszelkimi sposobami, tym samym sugerując, że dozwolone są również działania nieuczciwe.

  8. Nie należy innym osobom nakazywać postępowania w ten sposób, gdyż może to prowadzić do nieuczciwości. Na przykład – na pracowników nie należy nakładać obowiązku dotrzymania nierealistycznych terminów lub celów ani też oferować im prowizji, co może zmuszać lub zachęcać ich do postępowania w sposób nieuczciwy celem dotrzymania tych terminów lub celów, czy też uzyskania prowizji.

  9. Nie należy podejmować prób zdobycia kontraktów, zatwierdzenia roszczeń lub płatności w sposób inny, niż oficjalny i właściwy. Przykładowo – jeśli inżynier projektu odmawia zatwierdzenia płatności należnych naszej firmie, o ile nie otrzyma poważnej łapówki, nie należy się zgadzać na jego żądania.

  10. Nie należy wręczać ani przyjmować upominków, płatności lub innych korzyści, o ile nie mamy pewności, że nie istnieje ryzyko, iż uznane zostało lub zostanie, iż korzyść ta ma podłoże korupcyjne. Nie należy przykładowo zapraszać kadry kierowniczej potencjalnych klientów na imprezy rozrywkowe z zamiarem nakłonienia ich do przyznania naszej firmie kontraktu.

  11. Na stanowisku dyrektora, członka kadry kierowniczej lub innym stanowisku kierowniczym w firmie należy przeprowadzić odpowiednie dochodzenie dotyczące ewentualnego podejrzenia korupcji, o której nam wiadomo, a także podjąć odpowiednie środki zapobiegawcze celem zapobiegnięcia korupcji, za którą firma może zostać pociągnięta do odpowiedzialności. Nie należy wydawać poleceń, zatwierdzać ani wyrażać zgody, w sposób wyraźny lub dorozumiany, na jakiekolwiek działanie korupcyjne. Zajmując przykładowo stanowiska kierownika sprzedaży i wiedząc, iż przedstawiciele handlowi składają niezgodne z prawdą oświadczenia wobec potencjalnych klientów i/lub wręczają łapówki celem zdobycia kontraktu, należy tego rodzaju nieuczciwe praktyki zbadać i zakończyć. Podobnie, na stanowisku dyrektora firmy nie należy przyzwalać na zatwierdzenie nieuczciwych celów lub metod stosowanych przez firmę.